חדשות

וריאנט חדש של נגיף הקורונה מתפשט בארה"ב

רוב מקרי התחלואה האחרונים בקורונה בארה"ב היו מזן JN.1, אולם כעת מסתמן כי מספר מקרי ההידבקות בוריאנט KP.2 החדש נמצא בעלייה

מחלת הקורונה, תופעות לוואי, סימפטומים. אילוסטרציה

מומחים עוקבים מקרוב אחרי זן חדש של נגיף הקורונה - KP.2. בעוד שבמשך השנה רוב מקרי התחלואה בקורונה בארה"ב היו מהזן JN.1, כעת מסתמן כי מספר המקרים של נדבקים בוריאנט KP.2 נוסק. גירסה זו של הנגיף, שהיוותה רק אחוז אחד מהמקרים באמצע חודש מרץ, מהווה כעת יותר מרבע מהמקרים בארה"ב. על הזן החדש דיווח בסוף השבוע (ו') New York Times.

הזן KP.2 שייך לתת קבוצה של גרסאות שהמדענים מכנים "FLiRT", המורכב משמות המוטציות של הזנים JN.1, ו-KP.2. זן חדש זה קרוב מאוד לזן JN.1, אמר ד"ר דיוויד הו, וירולוג מאוניברסיטת קולומביה. בדיקות מעבדה העלו כי הבדלים קלים בחלבון הספייק של KP.2 עשויים להפוך אותו לעמיד יותר מול ההגנה החיסונית מאשר JN.1.

לדברי ד"ר הו, גם מחוסנים בחיסון המעודכן ביותר יכולים להידבק בגירסה KP.2, אך הרופאים מעריכים שהחיסון והדבקה בעבר מספקים הגנה מסוימת, במיוחד מפני מחלות קשות.

בשלב זה, אין סיבה להאמין ש-KP.2 יגרום למחלה חמורה יותר מאשר זנים אחרים. דובר המרכזים האמריקאיים לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC) ציין כי הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בקרב בני 65 ומעלה, נשים הרות או מדוכאי חיסון.

הסימפטומים בעקבות הידבקות באחד משני זני הנגיף החדשים - KP.2 ו-JN.1 - דומים ככל הנראה לאלה שנראו עם גרסאות קודמות וכוללים כאבי גרון, נזלת, שיעול, כאבי ראש וגוף, חום, גודש, עייפות ובמקרים חמורים, קוצר נשימה. פחות אנשים מאבדים את חוש הטעם והריח שלהם בהשוואה למספר המקרים בתחילת המגיפה, אבל חלק מהאנשים עדיין יחוו את התסמינים האלה.

נתוני משרד הבריאות הנכונים ליום א' (12.5) מראים כי תחלואת הקורונה בישראל יציבה: 12 מאושפזים במצב קשה, אחד במצב בינוני ו-60 מאושפזים במצב קל.

נושאים קשורים:  קורונה,  נגיף הקורונה,  חדשות,  וריאנטים,  ארה"ב