מחקרים

גורמי סיכון להיפרגליקמיה בחולי קורונה שטופלו ברמדסיביר

מחקר זה חושף גורמי סיכון משמעותיים להיפרגליקמיה כתופעת לוואי בחולי קורונה שטופלו ברמדסיביר. במקביל,  נבחנו מספר שיטות של למידת מכונה לצורך פיתוח מודל הערכת סיכון

בדיקת רמת סוכר בחולה מבוגרת (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Clinical and translational science החוקרים ביקשו לבחון את הגורמים התורמים להיפרגליקמיה כתופעת לוואי (AEs) הקשורה במתן רמדסיביר (RDV) בחולים מאושפזים שאובחנו עם מחלת הקורונה (COVID-19). מטרה נוספת של המחקר הייתה לפתח מודל להערכת סיכון ע"י מתן ציון תוך שימוש בגישות שונות של למידת מכונה (Machine Learning).

החוקרים איתרו 1262 חולים, הקשר בין המשתנים להיפרגליקמיה הוערך באמצעות ניתוח רגרסיה לוגיסטית (logistic regression analysis). אלגוריתמים שונים של למידת מכונה הופעלו לצורך חיזוי סיבוכים הקשורים להיפרגליקמיה. לאחר התאמה למשתנים בוצעה הערכת הסיכונים ונמצא שהסיכון לפתח היפרגליקמיה בחולים שטופלו ברמדסיביר באנשים עם אינדקס מסת גוף (BMI) של 23 ומעלה מוגבר פי 2.41, באנשים שנוטלים תרופות נוגדות חומציות קיבה (PPI) מוגבר פי 2.73, באנשים שנוטלים תרופות כולינרגיות מוגבר פי 2.65 ובאנשים עם מחלות לב וכלי דם מוגבר פי 1.97 (מרווח בטחון של 95%).

שלושת דגמי הרגרסיה שנבדקו (Multivariate logistic regression, elastic net, and random forest) הציגו ציוני יעילות של 0.65, 0.66 ו-0.6 בהתאמה. ציונים אלו מודדים עד כמה כל שיטה יכולה לחזות באופן מיטבי את התוצאים.

לסיכום, מחקר זה בדק באופן מקיף גורמים הקשורים להיפרגליקמיה כתופעת לוואי שנובעת ממתן רמדסיביר, ובמקביל בחן מספר שיטות של למידת מכונה לבניית מודל הערכת סיכונים ובכל הקל על התאמת משטרי טיפול אישיים ברמדסיביר לחולי קורונה (COVID-19).

מקור:

Kim W, Lee GW, Rhee N, et al. Risk factors for hyperglycemia in COVID-19 patients treated with remdesivir. Clin Transl Sci. 2024; 17:e13684. doi:10.1111/cts.13684

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפרגליקמיה,  קורונה,  רמדסיביר
תגובות