מחקרים COVID-19

תינוקות לנשים מחוסנות נולדים עם רמות נוגדנים גבוהות נגד הנגיף

מחקר שערכו מומחי המרכז הרפואי כרמל בחיפה מצא כי בתינוקות שנולדו לנשים שהתחסנו לקורונה במהלך ההריון היתה רמת נוגדנים גבוהה פי 2.6 מזו שבאמהות

מימין, ד"ר ניר קוגלמן, פרופ' עופר לביא וד"ר ראובן קידר. "הממצאים תומכים במתן חיסון קורונה בשלבים מוקדמים של ההריון". צילום: אלי דדון/ דוברות "כרמל"

מתוצאות מחקר שערכו מומחי המרכז הרפואי כרמל בחיפה עלה כי בתינוקות שנולדו לנשים בהריון שקיבלו מספר חיסונים לקורונה היתה רמת נוגדנים גבוהה פי 2.6 מזו שבאמהות. עוד נמצא כי למרות שהחיסון האחרון ניתן ארבעה חודשים לפני הלידה עדיין היתה רמת הנוגדנים בתינוקות מספיקה כדי להגדירם מחוסנים.

במסגרת המחקר, שפורסם לאחרונה ב-JAMA Pediatrics, נמדדו רמות נוגדנים לקורונה מדם אימהי בעת הלידה של נשים אשר חוסנו בשליש השני להריונן ומעולם לא חלו במחלה. במקביל, נדגם מיד לאחר הלידה דם מחבל הטבור אשר משקף את דם היילודים.

המחקר בוצע בין מאי ליולי 2021 על ידי ד"ר ניר קוגלמן על כ-130 נשים, בהנחייתם של מנהל חדר לידה, ד"ר ראובן קידר, מנהל חדרי הלידה ומנהל המערך מיילדותי, ד"ר מוטי ברדיצ'ב.

ממצאי המחקר מצביעים על כך שלא רק שנמצאו נוגדנים ב-100% מהיילודים, אלא שרמות הנוגדנים לקורונה אצל היילודים היו גבוהות פי 2.6 מאלו שבאמהות. כמו כן, נמצא שרמות הנוגדנים ביילוד עולות בהתאמה עם הרמות אצל האם.

יחד עם זאת גילו החוקרים כי ככל שעבר זמן רב יותר ממועד החיסון, נצפתה ירידה ברמות הנוגדנים אצל האם והיילוד. כמו כן, ככל שגיל האם היה מתקדם יותר, כך רמות הנוגדנים היו נמוכות יותר.

ד"ר קידר מפציר בפני נשים הרות לגשת לבצע את החיסון על מנת לשמור על בטיחותן בהריון ולצורך מתן הגנה מפני הנגיף לתינוקן לאחר הלידה. החוקר הראשי, ד"ר ניר קוגלמן, סיכם את תוצאות המחקר: "קבלת חיסון קורונה בשליש השני של ההריון הובילה לתגובה חיסונית משמעותית אצל האם והיילוד אשר באה לידי ביטוי ברמות נוגדנים גבוהות במועד הלידה. ממצאים אלה תומכים במתן חיסון קורונה בשלבים מוקדמים יותר של ההריון (מכפי שהיה בהתחלה) כדי להשיג הגנה מפני הנגיף לאם וליילוד מוקדם ככל האפשר  במהלך המגיפה".

פרופ' עופר לביא, מנהל מערך נשים ויולדות ב"כרמל", הוסיף: "מדינת ישראל היא מודל ייחודי לחקר היעילות והפרמקוקינטיקה של חיסוני הקורונה. בימים אלה מבוצעים במחלקה אצלנו בכרמל מספר מחקרים נוספים בנושא חיסוני הקורונה בנשים בהריון ובילודים, וזאת על מנת לספק מידע מהימן נוסף בכל העולם לגבי יעילות, תועלת ובטיחות חיסוני הקורונה במהלך ההיריון. באמצעות הממצאים אנו שואפים לסייע למקבלי ההחלטות לתת המלצות מבוססות מחקר לציבור הנשים בכלל ולציבור הנשים ההריוניות בפרט".

נושאים קשורים:  פרופ' עופר לביא,  ד"ר ראובן קידר,  ד"ר ניר קוגלמן,  חיסון לקורונה,  הריון וקורונה,  מחקר,  חדשות,  בית החולים "כרמל",  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
10.01.2022, 22:44

אם כך, מדוע אין המלצה לחסן רק משליש שני ואילך?

אנונימי/ת
11.01.2022, 19:24

מחקר נוסף לטובת פייזר? האימהות ידעו שהן שותפות למחקר? ועדת הלסינקי אישרה והסבירה לנשים שהן ותינוקותיהן חלק ממחקר? חתמו על הסכמה מדעת? סתם מעניין לדעת.