קורונה בישראל

הרמזור מהבהב: מספר היישובים המוגדרים אדומים הוכפל בתוך שבוע

83 ישובים עם ארבעה מיליון תושבים מוגדרים עתה אדומים | מנכ"ל משרד הבריאות: "בשלב זה אבד הכלח על תכנית הרמזור"

קורונה בישראל. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

בתוך שבוע עלה פי שניים מספר הערים והיישובים המוגדרים אדומים ונכון לאתמול מדובר ב-83 - כך לפי דו"חות פנימיים של הצוות שמוביל פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו.

ביישובים אלה מתגוררים כארבעה מיליון ישראלים. לפני כשבוע היו 40 ישובים אדומים. 51 ישובים נוספים, בהם כ-2.5 מיליון תושבים, מוגדרים "כתומים".

לפי משרד הבריאות ומתווה ה"רמזור" של פרופ' גמזו, אין למעשה כרגע בישראל ישובים "ירוקים". 97% מהיישובים הם עתה "צהובים". בלא מעט מהם ה-R, מקדם ההדבקה, הוכפל בתוך יומיים והם עברו מ"ירוקים" ל"אדומים": ה-R עלה מיום ד' שעבר ועד אתמול  מ–1.231 ל–1.551.

בדיווח הבוקר (ד') ב"הארץ" מצוטט מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, שאמר: "בשלב הנוכחי אבד הכלח על תכנית הרמזור המתבססת על ניהול דיפרנציאלי של הטיפול בהתפשטות הנגיף על בסיס נתונים אזוריים. ישראל החמיצה את השלב שבו ניתן היה לבלום את המשך התפשטות המחלה באמצעות צעדים מקומיים במוקדי ההתפרצות".

בדיווח של עידו אפרתי הובאו כמה דוגמאות: בירושלים עמד יחס ההכפלה ב-9 בספטמבר על כ-1.3 ואתמול היה כ-1.7. בחולון, ראשון לציון, קריית גת, רעננה, בני ברק, עפולה ופרדס חנה יחס ההכפלה מעל 2 ובחלקן מתקרב ל-3. בהרצליה, יבנה, אשקלון, חדרה, פתח תקווה, באר שבע והוד השרון יחס ההכפלה - 1.5.

נושאים קשורים:  תכנית הרמזור,  ישובים אדומים,  פרופ' חזי לוי,  קורונה,  תחלואת קורונה,  חדשות
תגובות