קורונה בישראל

מערך הבדיקות קורס? מתחמי היבדק וסע מושבתים ובבתי האבות אין בדיקות

עומס על המעבדות ומתחמי "היבדק וסע" בערים מושבתים, בדיור המוגן אין בדיקות לקשישים וב"הדסה" עומדת מעבדה ריקה בגלל ביורוקרטיה | פרופ' רוטשטיין: "אין ויסות חולים ובדיקות. מישהו לא עושה את עבודתו"

עובדת מד"א במתחם היבדק וסע לבדיקות קורונה. צילום: נתי שוחט/ פלאש 90

רוב מתחמי היבדק וסע לבדיקות הציבור לקורונה מושבתים היום (ד') ומחר בשל עומס ניכר על המעבדות. הסיבה: לפי נתוני פיקוד העורף וצה"ל שאחראי על תפעולם, מספר בדיקות הדגימה שנעשו בהם הגיע ל-55 אלף בעוד שכלל המעבדות מסוגלות לפענח כיום רק כ-50 אלף.

בחמש ערים ממשיכים מתחמי היבדק וסע לפעול גם היום ומחר: בפתח תקווה, נתניה, גבעת שמואל, חולון ואשדוד. הסיבה: רמת התחלואה ברשויות אלו גבוהה ויש שם צורך בפעילות ממוקדת ומיידית לקטיעת התפרצות המגיפה. הפנייה למתחמים אלה תתבצע דרך קופות החולים או מד"א. לא תינתן בדיקה ללא הפניה מסודרת. אתמול גם נקבע, בעקבות הערכת מצב שקיימו נציגי מד"א, פיקוד העורף והמשטרה, שמתחם היבדק וסע בחולון יפעל רק עבור תושבי בת ים וחולון ולא יתקבלו בו תושבי ערים אחרות.

רשויות מקומיות רבות החלו בימים האחרונים לעודד את תושביהן להיבדק על מנת להוריד את שיעורי התחלואה, אבל גם כדי שאותן רשויות יוכלו לעבור לקטגוריה מקלה יותר בהתאם לתכנית הרמזור ולכך תהיה השפעה על ההקלות שיינתנו להן במהלך הסגר או מיד לאחר מכן.

אתמול התריע איגוד בתי האבות והדיור המוגן (א.ב.א) כי בימים האחרונים היו ביטולי בדיקות קורונה במוסדות אלו. כ-20 בתי אבות ודיור מוגן ברחבי הארץ קיבלו הודעות ממד"א על ביטול עריכת הבדיקות השגרתיות המתקיימות בהם אחת לשבוע. בעקבות זאת, פנה יו"ר האיגוד, רוני עוזרי, לפרויקטור הקורונה פרופ' גמזו, למנהל חמ"ל הקורונה לבתי האבות פרופ' נמרוד מימון ולשרים בבקשה להתערב מיידית כדי להמשיך בצעדים הנדרשים למניעת התפשטות הנגיף בקרב האוכלוסיה שבסיכון, דיירי בתי האבות והדיור המוגן.

עוזרי כתב: "נזכיר בהקשר זה את המחדל הגדול של הגל הראשון: עד חודש אפריל האחרון המדינה לא הקצתה בדיקות לדיורים המוגנים ולבתי האבות אלא רק לאחר פנייתנו לבג"צ ואז המדינה (קרי משרד הבריאות) הודיעה כי היא מסכימה להקצות בדיקות. כעת הגלגל חוזר אחורה: הקשישים שוב נשכחים לטובת צרכים אחרים ונזנחים למות. אנו מבקשים בכל לשון של בקשה לשים את האוכלוסיה הקשישה בראש סדרי העדיפויות הלאומיים".

אתמול בוועדת ביקורת המדינה עם מנהלי בתי חולים, שבה דנו בנושא העומסים על המחלקות וחשש מקריסת בתי החולים, אמר פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל "הדסה": "אם אחרי שבעה חודשים של מגיפה לא מסוגלים לבצע בדיקות, אז תסגרו את המדינה. המעבדה שלנו ב'הדסה' ריקה ומוכנה לעבודה".

עוד אמר פרופ' רוטשטיין: "הסגר הוא ממש לא פתרון יעיל. סוגרים בריאים וחולים ביחד. אחרי הסגר יהיו מדביקי-על חדשים. היו צריכים לאתר את מדביקי העל. אלה הצעירים שנפגשים ורואים הרבה אנשים. לא צריך לבדוק רק סימפטומטיים".

רוטשטיין הביע מורת רוח על ניהול מערך הבדיקות: "שבעה חודשים מדברים על בדיקות, בדיקות, בדיקות, ראש הממשלה דיבר על עשרות אלפי בדיקות ביום ואנחנו, ישראל החכמה והגדולה, עדיין לא מצאנו דרך לבצע זאת. אנחנו היום ב'הדסה' מבצעים שליש ממספר הבדיקות שביצענו בגל הראשון. אתם יודעים למה? כי לא שולחים אלינו בדיקות. המעבדה שלנו עומדת ריקה. אני לא מבין את הביורוקרטיה הזאת, אין ויסות חולים, אין ויסות בדיקות. מישהו לא עושה את עבודתו נאמנה, לדאבוני הרב. אפשר היה להגדיל את מספר הבדיקות ונושא זה הוא  בנפשנו".

בדיון בוועדה אמר מנהל בית החולים שערי צדק, פרופ' עופר מרין: "המדינה מפסידה מיליארדי שקלים מהסגר, אבל את הכסף להסבת חדר האוכל של בית החולים למחלקת קורונה ל-55 מיטות - אין". מרין הסביר כי לבתי החולים הממשלתיים יש הוראה להקים מחלקה ויש תקציב, "אנחנו לעומת זאת, בתי החולים הפרטיים בירושלים עם תחלואה גבוהה, נמצאים בקשיים כלכליים וכשאין כסף זה לא עובד. אנחנו בדרך להפוך את חדר האוכל של עובדי בית החולים למחלקת קורונה של 55 מאושפזים, אבל אין לי את הכסף לשלם לספקים כדי שזה יקרה בהקדם".

נושאים קשורים:  היבדק וסע,  חדשות,  בתי אבות,  מעבדות,  פרופ' זאב רוטשטיין,  הדסה עין כרם,  קורונה,  בדיקת קורונה
תגובות
אנונימי/ת
16.09.2020, 20:34

האם בבתי האבות לקחו את המטושים לבדוק חברים וקרובי משפחה של העובדים? וכך לא נשאר לקשישים?

אנונימי/ת
16.09.2020, 20:53

בעיצומה של מגפה קטלנית HMO HADASSAH מנסה לעשות עסקים ולמכור סחורה סוג ב\' לתמימים שמוכנים לשלם עבורה . במקום לעשות סדר בבלגן הארגוני והעסקי , כולל ירידה חריפה בהכנסות בגלל שהרשות הפלסטינית כבר כמעט לא מאשפזת בהדסה , רוטשטיין כהרגלו מאשים את כל העולם. שמה של הדסה בעולם , שהיה למופת ושם דבר , נדרס תחת המכבש העסקי והכל כבר יודעים את זה . חברות ביטוח שמכירות את המצב הנואש של הדסה מנצלות את רוטשטיין כדי להפיק מהתיש הזה חלב שכבר אין לו ,

אנונימי/ת
16.09.2020, 21:13

מגוע לא עושים פה בדיקת pooling כמו בגרמניה ובארהב?

16.09.2020, 22:18

דווקא עשו כפיילוט

אנונימי/ת
17.09.2020, 09:45

ברור
מקריבים את הזקנים שלא תורמים כלום למערכת ורק צורכים משאבים כדי לשמור על הצעירים שממשיכים לעבוד ומשלמים מיסים לטובת מערכת שלטונית מושחתת. אבל כנראה שגם המשפחות שמחות כי זקן שנפטר לא מבזבז את הירושה. הרי אם הזקן יעזוב את הדיור המוגן וישהה בביתו בקהילה הוא יוכל לעבור בדיקת קורונה דרך קופת החולים בהתאם לכללים הרגילים.