קורונה בישראל

סגן יו"ר הר"י: "תמונת התחלואה והתמותה האמיתית מקורונה מצמררת ומאיימת"

את הדברים אמר הבוקר ד"ר פלדמן לקראת דיון בקבינט הקורונה על היישובים האדומים שייכנסו לסגר החל ממחר | ראשי הרשויות החרדיות מאיימים: "נפסיק לשתף פעולה עם הממשלה בכל הנוגע לטיפול בנגיף הקורונה"

ד"ר זאב פלדמן, סגן יו"ר הר"י ויו"ר אר"ם. "החוק הקיים מנציח ודאות של חוסר תקווה כלכלית לכלל בתי החולים". צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90

"אשר יגורנו בא לנו! מערכת הבריאות כבר מתקשה להתמודד עם גלי החולים הקשים והתמותה מקורונה שעולה ועולה", כך אמר הבוקר (א') ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה (אר"מ), מנהל היחידה לנוירוכירורגית ילדים ב"שיבא" וסגן יו"ר הר"י .

"לצערי", אמר ד"ר פלדמן, "מספר החולים הקשים אמנם נשאר יציב, יחסית - לא בשל צמצום בתחלואה אלא בשל גריעתם של יותר ויותר מתים ממצבת החולים הקשים. אם תסכמו את מספר החולים הקשים החדשים ביולי, אוגוסט וספטמבר יחד עם מספר המתים, תקבלו את התמונה האמיתית והיא מצמררת ומאיימת.

"מעבר לכך: נכון להיום, קרוב ל-1,000 אנשי צוות רפואי בבתי החולים בישראל נדבקו בנגיף; מעל 2,000 אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד, והשאר מנסים לעמוד בפרץ ולטפל הן בחולי הקורונה והן בשאר החולים.

"אין ברירה", הוסיף פלדמן, "אם חפצי חיים אנחנו, הרי שצריך לבודד את האזורים האדומים. זוהי ההחלטה המוסרית ביותר. שהרי אם לא כן, נעמוד בפני שתי ברירות קשות שיפגעו אנושות בחוסנה הכלכלי או הבריאותי של מדינת ישראל או שניהם גם יחד: קריסת מערכת הבריאות והחלטות בלתי אפשריות במי לטפל ובמי לא, או הטלת סגר כללי שיוביל להתמוטטות הכלכלה והמשק".

ד"ר פלדמן השמיע את אזהרתו לקראת הדיון שאמור להתקיים היום אחר הצהריים בקבינט הקורונה, שבו יציג פרופ' רוני גמזו את רשימת היישובים האדומים שייכנסו לסגר החל ממחר ולמשך שבוע. הסגר צפוי להיות מוטל על כעשרה יישובים, רובם מהמגזר החרדי והחברה הערבית, שם שיעור תחלואה גבוה במיוחד. לפי הצעתו של פרופ' גמזו, לאחר שבוע ייבחן מצבם של היישובים מחדש, אך ראשי הערים של בני ברק וביתר עילית שוקלים שלא לשתף פעולה אם יוטל שם סגר.

גמזו: "בתוך חודש עלולים למות עשרות חולי קורונה מקרב הציבור הערבי"

בסוף השבוע פורסמו בכלי התקשורת הערכות לפיהן הסגר יחול בין השאר על בני ברק, אלעד, אום אל־פאחם וכפר קאסם. ישובים אלה הוגדרו כ"אדומים בוהקים" מתוך 33 ישובים "אדומים" שהוגדרו כך ביום חמישי שעבר. שאר הישובים מוגדרים "כתומים" "צהובים" ו"ירוקים" בהתאם לרמת התחלואה בהם ועל בסיס סולם ציונים שהוענק להם.

בקבוצת היישובים המצומצמת שעליהם מוצע להכריז על סגר ממחר יוטלו שורה של מגבלות חמורות ביותר, בכללן איסור כניסה ויציאה מהיישוב; הגבלת התנועה של התושבים עד 500 מטר מהבית, סגירת בתי עסק (למעט בתי מרקחת ועסקים לממכר מזון שמוגדרים כחיוניים), סגירת מערכת החינוך באותו ישוב והגבלת התחבורה הציבורית.

לפי הערכות שונות, רשימת היישובים שתוצג לשרי הקבינט לא תכלול בהכרח את אלה שקיבלו את הציון הגבוה ביותר והחמור ביותר על פי תכנית הרמזור של פרופ' גמזו, אלא תתבסס על מערך שיקולים רחב יותר, לאחר התייעצות ועבודת מטה מול גורמי מקצוע והנהלת כל רשות.

גמזו וצוותו קיימו בסוף השבוע דיונים על ההיערכות לביצוע הסגרים המקומיים, בהשתתפות נציגי משרד הבריאות, רופאי המחוזות, פיקוד העורף, משטרת ישראל, ראשי רשויות וגורמים נוספים. עם חלק מראשי הרשויות האדומות ניסה פרופ' גמזו להגיע להסכמות כיצד יפעלו אבל נתקל גם בהתנגדויות בעיקר מצד ראשי ערים מהמגזר החרדי. חברי הצוות של פרופ' גמזו סיפרו שבסך הכל זכו לשיתוף פעולה עם ראשי הרשויות.

פרופ' גמזו הצביע, למשל, בעת שביקר בדליית אל-כרמל הנכללת ברשימת הערים האדומות כי "בתוך חודש עלולים למות עשרות חולי קורונה מקרב הציבור הערבי. כ-750 חולים מאובחנים כחיוביים לקורונה מדי יום הם מהחברה הערבית וזה עוד יעלה ויגיע ל-800", הזהיר. "לפי הסטטיסטיקה, חצי אחוז עד אחוז אחד מחולים אלה עלול למות בתוך שלושה-ארבעה שבועות".

המשטרה נקראה להחמיר את האכיפה ביישובים שיוטל עליהם סגר, בדגש על מניעת התקהלויות ואי עטיית מסיכה במרחב הציבורי. מחסומים יוקמו בכניסה ליישובים. שוטרי אגף התנועה יוצבו בתחבורה הציבורית על מנת לאכוף את התקנות. במקביל, נערכת המשטרה לטפל באזרחים שיסרבו להיענות להגבלות ויוטלו קנסות על מפירי סגר. עם זאת, המשטרה מצפה שהאזרחים יגלו אחריות ויישמעו להוראות.

ראשי רשויות חרדיות: "נפסיק לשתף פעולה עם הממשלה בכל הנוגע לטיפול בנגיף הקורונה"

"הארץ" דיווח הבוקר כי ראשי רשויות חרדיות מתכננים לפנות לראש הממשלה בנימין נתניהו באופן משותף ולהבהיר לו כי אם יוטל מחר סגר על היישובים שלהם, הם יפסיקו לשתף פעולה עם הממשלה בכל הנוגע לטיפול בנגיף הקורונה. ראשי הרשויות מאיימים "לסגור את חמ"לי הקורונה העירוניים המקומיים" ולהעביר את האחריות והטיפול במאבק בנגיף לידי הממשלה שתצטרך לטפל בסגירת בתי הכנסת, בפינוי חולים למלוניות ואכיפת הבידוד. עד כה עמדת הממשלה היתה  שיש להישען באופן ניכר על הרשויות המקומיות במאבק במגיפה. כמה מראשי הרשויות "האדומות" מתואמים בהתנגדויות הללו עם רבנים מקומיים.

בדיווח נמסר כי אמש קיים האלוף (מיל.) רוני נומה, שהוביל את מטה הקורונה בציבור החרדי, שיחת זום עם ראשי הערים בני ברק, ביתר עילית ואלעד. אולם, ראשי הערים דרשו לקיים פגישה פנים אל פנים עם ייצוג משפטי ויועצים משפטיים של העיריות. נומה הזהיר לפי דיווח של מירב ארלוזורוב הבוקר ב"דה מרקר" כי "סגר בערים האדומות הללו הוא מהלך דרקוני שעלול לעורר תסיסה ולהיתקל בחוסר ציות". עוד אמר כי עד כה הרשויות המקומיות לא הופקדו על ביצוע קטיעת שרשראות ההדבקה "בגלל ויכוחים".

נומה, לפי הדיווח, סיפר כי בשבועיים האחרונים של אוגוסט כשהיה אחראי על נטילת דגימות מ-16.6 אלף בני ישיבות, 1,002 מהם נמצאו חיוביים - כ-6%. שיעור נמוך בהרבה מכפי שעולה ממרבית הבדיקות שנערכות באחרונה. ממצא זה מפתיע בהתחשב בקבוצה זו באוכלוסיה שהיא בעלת פוטנציאל גבוה להיות מודבקת - צעירים חרדיים בני 18–22. נומה הציע – גישה שאומצה בידי פרופ' גמזו – לנצל את הישיבות החרדיות שהן בתנאי פנימייה לסוג של בידוד מרצון עד 27 בספטמבר. כל ישיבה חולקה לקפסולות של 50 איש כל אחת ואלה נמצאים בבידוד מלא שבועיים לאחר שעברו בדיקת קורונה בכניסה לבידוד כדי לנסות לזהות נשאים א-סימפטומטיים. בתום שבועיים, אם לא מתגלה חולה קורונה בקפסולה, 50 המבודדים יצטרפו לשאר חבריהם בישיבה, ללמוד במשותף באולמות גדולים.

עם זאת, ההערכה היא ששהות בני הישיבות בבתיהם היא שתרמה לגידול הניכר בהדבקה תוך משפחתית, שאת תוצאותיה רואים כעת, באיחור של שבועיים. לכן, הרחקתם מהבתים והכנסתם לסגר בישיבות עד לאחר יום הכיפורים עשויה לתרום להורדת התחלואה בחברה החרדית.

נושאים קשורים:  ד''ר זאב פלדמן,  פרופ' רוני גמזו,  ערים אדומות,  מגזר חרדי,  מגזר ערבי,  קורונה,  חדשות,  סגר
תגובות